- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy Tab S10 FE+
Full Specifications
I want it
1 user
I have it
1 user
I had it
0 users
Deals
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) |
8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
| Weight |
23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
| Materials |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | Yes; IP68 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Colors | Black, Grey, Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 13.1-inch, 85.00% screen-to-body |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | 2560x1600px, 230 PPI |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 779 (Poor) |
| Bright Min | 2.1 (Average) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MP5 |
| Memory |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | Android (15) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 1354 |
| GeekBench 6 Multi | 3907 |
| 3D Mark High | 1289 |
| 3D Mark Low | 1279 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 10090 mAh, Li - Ion |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed | Wired: 45.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 7h 40min |
| Browsing: | 17h 13min |
| Gaming: | 10h 46min |
| Video: | 11h 22min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera | 13 MP |
| Video recording | Yes |
| Front | 12 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| WLAN |
Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Multiple speakers |
| Features | Album art cover, Background playback |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy Tab S10 FE+ specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Related News
Galaxy Tab S10 FE+ is definitely a bargain with Amazon’s latest $101 discount
If you’re in the market for a new, capable tablet and don’t want to overspend, you've just got to check out Amazon’s deal on the Galaxy Tab S10 FE+. The retailer has slashed a whole $101 off the 128GB model, allowing bargain hunters to score one for ...
-$101
Galaxy Tab S10 FE+ plummets on Amazon after a sweet $100 discount
Looking for a capable tablet that won’t break the bank? Well, the Galaxy Tab S10 FE+ is selling for $100 off on Amazon right now, which means you can snag the 128GB version for just south of $550. Plus, all color options are available at this same pr...
-$100
Galaxy Tab S10 FE+ drops to a bargain price with Walmart’s latest $175 discount
Why break the bank on a high-end tablet when you can snag one of the best mid-range slates out there at a hefty discount? A generous deal on the Galaxy Tab S10 FE+ at Walmart has slashed a whopping $175 off this bad boy’s price, dropping the 128GB mo...
-$175
One of the best Galaxy Tab S10 FE+ bargains is here once again
View now at WalmartDid you miss that massive $200 price cut on the Galaxy Tab S10 FE+ from last month? Don't worry — Walmart just brought it back. That means you can once again grab the 128GB Samsung tablet, which normally costs $649.99, for just $45...
-31%
Discover More
- Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus Review: Larger screen, fewer cameras, but great value
- Galaxy Tab S10 FE Plus vs 13-inch iPad Air M3: A free stylus or monstrous power?
- Galaxy Tab S10 FE Plus vs Tab S9 FE Plus preliminary comparison: Bigger and faster
- Galaxy Tab S10 FE Plus vs Tab S10 Plus preliminary comparison: More display for less money?
Latest News
Readers’ Favorites