- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPad 2
Full Specifications
I want it
37 users
I have it
87 users
I had it
60 users
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Mar 02, 2011 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
9.50 x 7.31 x 0.34 inches 241.2 x 185.7 x 8.8 mm |
| Weight | 21.62 oz / 613.0 g |
| Keys | Right: Volume control, Other |
| Colors | Black, White |
Display |
|
|---|---|
| Size | 9.7-inch, 65.03% screen-to-body |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 768x1024px, 132 PPI |
| Features | Ambient light sensor, Oleophobic coating |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A5 |
| Processor |
Dual-core 1000 MHz ARM Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
| Memory |
0.5GB (DDR2)/64GB 0.5GB/16GB 0.5GB/32GB |
| OS | iOS (9.x, 8.x, 7.x, 6.1, 6.x, 5.1, 5, 4.x) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 6944 mAh, Li - Polymer |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera |
0.7 MP Aperture size: F2.4 |
| Video recording |
720p (30 fps) Video calling |
| Front |
0.3 MP VGA Video capture: VGA |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 2.1, Yes |
| WLAN |
Yes 802.11 a, b, g, n |
| USB | Proprietary |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| HDMI | Yes |
| Location | A-GPS |
| Other | Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Features | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | TV-out |
Cellular |
|
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | HSDPA 14.4 Mbit/s, HSUPA 2 Mbit/s, UMTS |
| SIM type | Micro SIM |
Phone Features |
|
|---|---|
| Notifications | Silent mode, Speakerphone |
| Other features | Voice recording |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Mar 02, 2011 FCC ID value: BCGA1396 |
| Measured SAR |
Body: 1.19 W/kg Measured in: 1900 MHz |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPad 2 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Overall User Rating
8.8
Build quality
8.6
Camera quality
6.2
Performance
9
Display
8.8
Battery life and charging
9.4
Related News
John V's top 13 most influential devices
The day has finally come, my last day at PhoneArena. If you haven’t heard already, I’m leaving my post after 7.5 years of being part of something so magical. Seriously, it just felt like yesterday I was doing my first review, which intere...
Developers seeded with iOS 8.1.1 beta; update speeds up the Apple iPhone 4s and Apple iPad 2
Those who still use the Apple iPhone 4s and Apple iPad 2, are about to get some love from Cupertino. Sure, the iPhone 4s was the last iPhone to make do with a 3.5-inch screen, but it was also the first to come with Siri. Many owners of the phone are ...
Apple outs the iPad Air 2 official promo video, laser cuts pencil
Apple's design team outdid itself with the new iPad Air 2, making it the thinnest (but not lightest) slate in the category. How did it achieve the incredible 6.1mm thickness of the premium aluminum unibody? Well, it moved things around, ditching the ...
Gazelle paying as much as $355 for a used Apple iPad Air prior to tomorrow's Apple event
With Apple expected to introduce the Apple iPad Air 2 and the Apple iPad mini 3 tomorrow, you might be looking to fund your purchase of either slate by selling the Apple iPad that you presently sport. One of the more well-known companies that will bu...
Discover More
Latest News
Popular stories