- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola DEFY PRO
Full Specifications
This device is also known as Motorola XT560
I want it
11 users
I have it
2 users
I had it
0 users
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Jul 17, 2012 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
4.33 x 2.60 x 0.47 inches 110 x 66 x 11.95 mm |
| Weight | 4.06 oz / 115.0 g |
| Resistance | Water, Dust; IP67 |
Display |
|
|---|---|
| Size | 2.7-inch, 29.89% screen-to-body |
| Type | LCD |
| Resolution | 320x480px, 214 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor |
Single core 1000 MHz ARM Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | 0.5GB/1GB |
| Storage expansion | microSDHC up to 32 GB |
| OS | Android (2.3.7) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 1700 mAh, Li - Ion |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera | 5 MP (Autofocus) |
| Flash | LED |
| Video recording |
800 x 480 pixels24 fps, 800 x, 480 pixels, 24 fps Video calling |
| Front | 0.3 MP VGA |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 3.0 |
| WLAN |
Yes 802.11 b, g, n |
| USB | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | A-GPS |
| Other | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | Album art cover, Background playback |
| Radio | FM, Stereo, RDS |
Cellular |
|
|---|---|
| 3G Bands | 5, 2 |
| Data Speed | HSPA, UMTS |
Phone Features |
|
|---|---|
| Notifications | Music ringtones (MP3), Polyphonic ringtones, Vibration, Flight mode, Silent mode, Speakerphone |
| Other features | Voice dialing, Voice commands, Voice recording |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Apr 05, 2012 FCC ID value: IHDT56NB2 |
| Measured SAR |
Head: 1.42 W/kg Body: 1.27 W/kg Simultaneous Transmission: 1.51 W/kg Wireless Router: 1.27 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola DEFY PRO specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Related News
BlackBerry-esque Motorola DEFY PRO coming to Canada via Rogers
[QUOTE width="200" align="right"]"DEFY PRO offers the complete package - a life proof device with an elegant design packed with smart technology from Motorola. Whether you're chilling poolside or stuck burning the midnight oil at the office, this pho...
Latest News
Readers’ Favorites