- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy Z Flip 7
Full Specifications
This device is also known as Samsung Galaxy Z Flip7
I want it
9 users
I have it
4 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Samsung Galaxy Z Flip 7 is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Jul 09, 2025 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB - $1099 | €1199 12GB/512GB - $1219 | €1319 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.56 x 2.96 x 0.26 inches (~0.34 inches with camera bump) 166.7 x 75.2 x 6.5mm (~8.6 mm with camera bump) |
| Folded | 33.66 x2.96 x5.22 inches (85.5 x 72.2 x 13.27 mm) |
| Weight | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP48 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Blue Shadow, Jetblack, Coralred, Mint |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.9-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | 2520x1080px, 21:9 ratio, 397 PPI |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
4.1 inches 1048 x948 px Super AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 1750 (Good) |
| Bright Min | 0.88 (Excellent) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Exynos 2500 S5E9955 (3 nm) |
| Processor |
Deca-core 1x3.3GHz Cortex-X925 2x2.74GHz Cortex-A725 5x2.36GHz Cortex-A725 2x1.8GHz Cortex-A520 |
| GPU | Xclipse 950 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2177 |
| GeekBench 6 Multi | 7419 |
| 3D Mark High | 4137 |
| 3D Mark Low | 1980 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4300 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 7h 3min |
| Browsing: | 18h 58min |
| Gaming: | 7h 31min |
| Video: | 9h 32min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.57" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
Yes HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | 10 MP |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 139 |
| Photo score: | 146 |
| Video score: | 133 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | aptX, aptX-HD |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy Z Flip 7 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Samsung Galaxy Z Flip 7
Overall User Rating
2 people recommend this phone.
Build quality
9
Camera quality
7.5
Performance
9
Display
10
Battery life and charging
6.5
Value for money
8
Related News
Galaxy Z Flip 7 becomes the fanciest Mother’s Day gift after hot discount at Samsung
I just shared that Samsung is offering a massive $400 discount on its Galaxy Z Fold 7 ahead of Mother’s Day. While this is an insanely good deal, especially if you’re after a book-like foldable, those looking for their next clamshell star will likely...
-$200
Your Galaxy is about to feel brand new, and it happened sooner than expected
Just yesterday, leakers were locked in on May 9 as the magic date for One UI 8.5's stable launch. Samsung apparently had other plans, because the official rollout is starting today, and the supported device list is already locked in.Samsung made it o...
Samsung's 'slightly pricier' Galaxy Z Flip 8 could be lighter than the Z Flip 7 and have no crease
Because the Galaxy Z Fold 7 has managed to outsell the Z Flip 7 around the world, and perhaps more importantly, because Apple has apparently chosen to go with a book-style design for its first-ever foldable device later this year, there's clearly a l...
Samsung's foldable empire is under attack from a company you've never heard of
Samsung's Galaxy Z Fold and Flip lineup just picked up an unwelcome admirer. A small Texas firm is dragging the company into federal court over the very design language that built the foldable category, and the whole thing reads like it was written b...
Discover More
- Samsung Galaxy Z Flip 7 Review: The Flip in its prime
- Motorola Razr Plus (2025) vs Galaxy Z Flip 7: A closer battle than ever
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs Motorola Razr Ultra (2025): All the differences explained
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs Galaxy Z Flip 7 FE: These are the differences
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs Galaxy S25: Is it time to get a flip phone?
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs Galaxy Z Flip 5: Is it time to upgrade?
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs Galaxy Z Flip 6: Edge-to-edge cover screen!
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs iPhone 17 Pro: What’s the smarter $1,099 buy in 2025?
Latest News
Readers’ Favorites