- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Razr (2026)
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Motorola Razr (2026) is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Apr 28, 2026 |
| Prices (MSRP) |
$800 8GB/256GB |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
2.91 x 6.74 x 0.29 inches 171.30 x 73.99 x 7.25 mm |
| Folded | 3.47 x2.91 x0.62 inches (88.1 x 74 x 15.9 mm) |
| Weight | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials |
Back: Plastic, Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | Splash, Dust; IP48; MIL-STD 810H |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Pantone Violet Ice, Pantone Hematite, Pantone Bright White, Pantone Sporting Green |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.9-inch, 85.07% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 3000 nits |
| Resolution | 2640x1080px, 22:9 ratio, 413 PPI |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
3.6 inches 1056 x1066 px AMOLED 90Hz refresh rate |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | MediaTek Dimensity 7450X (4 nm) |
| Processor |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Memory | 8GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4800 mAh, Li - Polymer |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed |
Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR |
| Front |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Nov 20, 2024 FCC ID value: IHDT56AR7 |
| Measured SAR |
Head: 0.89 W/kg Body: 1.30 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Razr (2026) specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Motorola Razr (2026)
Latest News
Popular stories