- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy Z Fold 8
Rumored Specifications
I want it
3 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Popular Comparisons
The Samsung Galaxy Z Fold 8 is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Expected Announcement | Q3, 2026 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB 16GB/512GB |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.35 x 4.88 x 0.19 inches 161.4 x 123.9 x 4.9 mm |
| Folded | (161.4 x 82.2 x 9.8 mm) |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP48 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display |
|
|---|---|
| Size | 7.6-inch |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
5.4 inches Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Gorilla Glass Ceramic 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Gen Elite 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Yes |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 45.0W Wireless: 25.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, 10-bit HDR |
| Front |
10 MP (HDR) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy Z Fold 8 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Samsung Galaxy Z Fold 8
Related News
Samsung reportedly renaming Galaxy Z Fold 8 and Galaxy Z Wide Fold
The new Galaxy foldables are coming this July according to reports, and Samsung has more than one surprise in store apparently. Aside from the new Galaxy Z Wide Fold model, the company is apparently renaming the Galaxy Z Fold 8 and said new model, in...
This is what the Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide will look like
Though the Galaxy Z Fold 8 isn’t interesting this year, the new Galaxy Z Fold 8 Wide — or Galaxy Z Wide Fold as some call it — from Samsung is worth keeping an eye on. Now, thanks to a leaked screen protector for the phone, we can get a pretty good i...
Samsung's Galaxy Z Fold 8 'series' could disappoint you in (at least) three different ways
Expected to be unveiled on July 22 alongside the Galaxy Z Flip 8, the Z Fold 8 has sure been in the spotlight a lot these past few weeks with rumored upgrades and improvements over last year's Galaxy Z Fold 7, as well as all the key ways in which Sam...
Samsung's Galaxy Z Fold 8 and Z Fold Wide hold fewer and fewer secrets as their launch draws near
Now that the announcement date of the Galaxy Z Fold 8, Z Flip 8, and Z Fold Wide is just about confirmed, the time has come to discuss how Samsung's next-gen foldables will stand out from last year's Galaxy Z Fold 7 and Z Flip 7, and perhaps more imp...
Latest News
Popular stories