- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
Full Specifications
I want it
2 users
I have it
1 user
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) is most commonly compared with these phones:
-
Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
OnePlus Pad 3 -
Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra -
Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) -
Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) -
Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) |
8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
| This device has different variants: View all | |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | 21.76 oz / 617.0 g |
| Materials |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Colors | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | IPS LCD, 60Hz, 600 nits |
| Resolution | 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple M3 |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Apple GPU 9-core |
| Memory |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iPadOS (18.x) |
| This device has different variants: View all | |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 9705 mAh |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Video recording | 4K UHD (60 fps) |
| Front |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Multiple speakers |
| Features | Album art cover, Background playback |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Differences from the main variant: |
|---|
With 256GB internal storage
| Differences from the main variant: | |
|---|---|
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Differences from the main variant: | |
|---|---|
| Memory | 512GB |
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Differences from the main variant: | |
|---|---|
| Memory | 1024GB |
| Prices (MSRP) | €1579 |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025)
Related News
This 13-inch iPad Air is the must-have iPad for those seeking to save big
Amazon Spring Sale came and went, sweeping all those awesome promos on the best tablets. One standout device that got significantly cheaper during the event was the iPad Air M3 with a 13-inch display. At the time, you could get the 128GB model with c...
One of Apple's best iPad Air models sports a discount that's just too good to resist
The new iPad Air is here, but do you know what? This makes me all the more excited about its M3-powered predecessor. Offering more than enough firepower for most users, this option often goes on sale at surprisingly good discounts. Take today, for ex...
-$150
The 5-year obsolescence clock just started for 15 Apple devices: Maximize your trade-in now
Apple just made a massive and, to some people, even shocking move. With the latest product launches from the beginning of March, the company also officially discontinued 15 devices. Although this doesn't mean your current phone or tablet will stop wo...
Bonkers new Amazon deal slashes $350 off Apple's iPad Air 13 (M3) with 1TB storage
Not convinced the brand-new iPad Air 11 and iPad Air 13 with Apple M4 processing power are right for you (even at surprisingly early and surprisingly hefty discounts of up to $100)? Not sold on Amazon's latest iPad Air 11 (M3) deals for cellular-enab...
-$350
Discover More
Latest News