Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) vs OnePlus Pad 3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) | OnePlus Pad 3 |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Jun 08, 2025
|
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
13.2-inch · 3392x2400px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
9705 mAh
|
12140 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | Jun 05, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
12GB/256GB - $700 16GB/512GB - $850 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
11.40 x 8.25 x 0.24 inches 289.61 x 209.66 x 5.97 |
| Weight | |
| 21.76 oz / 617.0 g | 23.81 oz / 675.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Other | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Storm Blue, Frosted Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.76% screen-to-body | 13.2-inch, 87.35% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 600 nits | IPS LCD, 144Hz, 900 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI | 3392x2400px, 7:5 ratio, 315 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 861 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | Android (15), up to 3 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3070 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8891 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6613 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5478 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9705 mAh | 12140 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 23min
Video
7h 41min
Gaming
11h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
13 MP (PDAF) |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
With 16GB RAM and 512GBinternal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|