- Home
- Google Phones
- You are here
Google Pixel 11 Pro XL
Rumored Specifications
I want it
1 user
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Popular Comparisons
The Google Pixel 11 Pro XL is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Expected Announcement | Q3, 2026 |
Design |
|
|---|---|
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | Ambient light sensor, Proximity sensor |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Google Tensor G6 |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Yes |
| Memory |
16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (17), up to 7 OS updates |
Battery |
|
|---|---|
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera | 50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | 48 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | 48 MP (Telephoto) |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front |
42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Google Pixel 11 Pro XL specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Google Pixel 11 Pro XL
Related News
I don't need to see the unveiling as I've already decided on my next phone
I currently have two phones that both could be considered daily driver material. There is my iPhone 15 Pro Max, which I bought immediately after I took delivery of the entire line of that year's review models. Then, there is my older Pixel 6 Pro.I lo...
I'm tracking Google's camera bar identity crisis and the Pixel 11 Pro XL is playing it way too safe
It's not that Google is indecisive, it's just that it can't make a decision. We thought we were getting a freshly redesigned, albeit only slightly, camera bar for the Pixel 11 Pro XL:The camera angle in this particular leak looked a bit more rectangu...
Pixel 11 weekly news roundup: familiar looks, but a Galaxy S26-beating display surprise?
Google's Pixel 11 series is likely coming in August. We're now entering the period of pre-announcement months when leaks are starting to give us a picture of what we might expect. And the industry is talking about Google's upcoming Pixel phones.Recen...
3 Pixel 11 Pro XL features that could make me switch back to Google in 2026
2026 is shaping up to be an exciting year, especially if you're a Pixel fan. We're still months away from the official reveal of the new Pixel 11 series, but we've heard some interesting rumors about the phones already. The Pixel 11 Pro XL is expecte...
Latest News
Popular stories