- Home
- Google Phones
- You are here
Google Pixel 10 Pro XL
Full Specifications
I want it
13 users
I have it
7 users
I had it
1 user
Deals
Popular Comparisons
The Google Pixel 10 Pro XL is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Aug 20, 2025 |
| Prices (MSRP) |
16GB/256GB - $1199 | €1689 16GB/512GB - $1319 | €1429 16GB/1ТБ - $1549 | €1689 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.49 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12.5 mm with camera bump) |
| Weight | 8.18 oz / 232.0 g |
| Materials | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Jade, Moonstone, Obsidian, Porcelan |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | 1.8 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | PowerVR DXT |
| Memory |
16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16), up to 7 OS updates |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2316 |
| GeekBench 6 Multi | 6260 |
| 3D Mark High | 3355 |
| 3D Mark Low | 2580 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5200 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 45.0W Wireless: 25.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 58min |
| Browsing: | 19h 41min |
| Gaming: | 4h 35min |
| Video: | 10h 0min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera |
48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front |
42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 151 |
| Photo score: | 162 |
| Video score: | 140 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RG45RY |
| Measured SAR |
Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Google Pixel 10 Pro XL specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Google Pixel 10 Pro XL
Overall User Rating
Build quality
10
Camera quality
10
Performance
10
Display
10
Battery life and charging
9
Value for money
9
Related News
A $300 discount makes the Pixel 10 Pro XL the AI-powered companion you didn’t know you needed
The Pixel 10 Pro with 256GB of storage may be selling for $250 off on Amazon right now, but it’s not the only high-end Google phone currently on sale at the retailer.Those looking for its bigger brother, the Pixel 10 Pro XL, can treat themselves to t...
-$300
Google is improving my favorite Pixel feature
You might say that I drank the Kool-Aid, but I really can get into Google's plan to make the Pixel proactive rather than reactive using Gemini as the assistant. Unfortunately, my Pixel 6 Pro doesn't offer Magic Cue and even with Google's backporting ...
Wow, the AI-centric Pixel 10 Pro XL dominates the new Sony camera flagship in every single picture
The brand-new Sony Xperia 1 VIII (one mark eight) is a flagship camera phone, just like the rest of the Xperia 1 models.I'm pretty sure you can call or text on it, but in its heart, it's a camera-first handset… and only then a smartphone.Now's the ti...
Sony Xperia 1 VIII vs Pixel 10 Pro XL: Sample Photos Comparison
The new Sony Xperia 1 VIII comes with big improvements in hardware as it adopts large sensors for all three rear cameras, but can this upgrade beat the computational photography tricks that Google pulls off with the Pixel 10 Pro XL?We took both outdo...
Discover More
- Google Pixel 10 Pro XL review: putting "smart" in smartphone
- Samsung Galaxy S26 Ultra vs Pixel 10 Pro XL: Main differences
- Samsung Galaxy S26 Edge vs Google Pixel 10 Pro XL: Expected differences
- OnePlus 15 vs Pixel 10 Pro XL: When brute power meets sophisticated AI
- Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 13: Main differences
- Pixel 10 Pro XL vs Pixel 9 Pro XL: All the differences
- iPhone 17 Pro Max vs Pixel 10 Pro XL: Main differences
- Google Pixel 10 Pro XL vs iPhone 16 Pro Max: here we go!
- Pixel 10 Pro Fold vs Pixel 10 Pro XL: Another battle unfolds
- Pixel 10 Pro XL vs Pixel 8 Pro: Similar but different
Latest News
Popular stories