- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPhone 17 Pro Max
Full Specifications
I want it
29 users
I have it
21 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Apple iPhone 17 Pro Max is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Sep 09, 2025 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB - $1199 | €1449 12GB/512GB - $1399 | €1699 12GB/1TB - $1599 | €1949 12GB/2TB - $1999 | €2449 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.43 x 3.07 x 0.34 inches (~0.52 inches with camera bump) 163.4 x 78.0 x 8.75 mm (~13.13 mm with camera bump) |
| Weight |
8.22 oz / 233.0 g International version - 231 g |
| Materials |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Keys | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.9-inch, 91.60% screen-to-body |
| Type | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2868x1320px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2689 (Excellent) |
| Bright Min | 0.9 (Excellent) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | Hexa-core |
| GPU | Apple 6-core GPU |
| Memory |
12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB 12GB/2TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iOS (26.x) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3775 |
| GeekBench 6 Multi | 9749 |
| 3D Mark High | 5987 |
| 3D Mark Low | 3841 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5088 mAh, Nano SIM model - 4832 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 40.0W Wireless: 25.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 7h 46min |
| Browsing: | 20h 9min |
| Gaming: | 11h 34min |
| Video: | 9h 37min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera |
48 MP (Ultra-wide, Sensor-shift OIS) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera |
48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | Dual LED |
| Video recording |
4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 156 |
| Photo score: | 162 |
| Video score: | 150 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8950A |
| Measured SAR |
Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPhone 17 Pro Max specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPhone 17 Pro Max
Overall User Rating
8.5
2 people recommend this phone.
Build quality
8.5
Camera quality
9.5
Performance
8.5
Display
9.5
Battery life and charging
7.5
Value for money
8
Related News
The iPhone 17 Pro is about to make live TV history, with a catch
This Saturday, if you tune into Major League Soccer on Apple TV, every shot you see will come from a phone. Not a truck full of studio cameras, just the iPhone 17 Pro.Apple announced that Saturday's LA Galaxy vs Houston Dynamo FC match (May 23) will ...
Currently offered iPhone 17 models set a calendar Q1 sales record
When the iPhone was first released in June 2007, you had two choices. You either bought an iPhone, or you didn't. That was your choice until 2013 when Apple sold the iPhone 5s and the cheaper, plastic-shelled and brightly colored iPhone 5c.For what i...
The iPhone 17 helped Apple comfortably win a far more important Q1 2026 battle than smartphone sales
While market research firms tend to primarily focus on shipment reports when ranking the world's top handset vendors, something tells me that companies like Apple, Samsung, Oppo, Xiaomi, and Vivo often pay more attention to a different indicator of t...
Apple's iPhone 17 is the world's best-selling smartphone, the 17 Pro Max is a distant second
Was Apple the number one smartphone vendor in the world between January and March 2026? That depends on who you ask or what independent market research firm you trust most, but what's crystal clear and impossible to deny (even for the most passionate...
Discover More
- iPhone 17 Pro Max review: hello aluminum, my old friend
- iPhone 18 Pro Max vs iPhone 17 Pro Max: Main differences to expect
- OnePlus 15 vs iPhone 17 Pro Max: A worthy rival!
- Samsung Galaxy S26 Ultra vs iPhone 17 Pro Max: Main differences
- iPhone 17 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max: Devolution in action
- iPhone 17 Pro Max vs OnePlus 13 review: nobody settles!
- iPhone 17 Pro Max vs iPhone 15 Pro Max: All the major differences explained
- iPhone 17 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max: Time to upgrade
- iPhone Air vs iPhone 17 Pro Max: Style versus power
- iPhone 17 Pro Max vs Galaxy S25 Ultra: the showdown of 2025!
- iPhone 17 Pro Max vs Pixel 10 Pro XL: Main differences
- iPhone 17 Pro Max: everything we know
Latest News
Popular stories