- Home
- Google Phones
- You are here
Google Pixel 11 Pro
Rumored Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Popular Comparisons
The Google Pixel 11 Pro is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Expected Announcement | Q3, 2026 |
Design |
|
|---|---|
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.3-inch |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | 2856x1280px, 20:9 ratio, 497 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | Ambient light sensor, Proximity sensor |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Google Tensor G6 |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Yes |
| Memory |
16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (17), up to 7 OS updates |
Battery |
|
|---|---|
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera | 50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | 48 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | 48 MP (Telephoto) |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front |
42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Google Pixel 11 Pro specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Google Pixel 11 Pro
Related News
Pixel 11 weekly news roundup: familiar looks, but a Galaxy S26-beating display surprise?
Google's Pixel 11 series is likely coming in August. We're now entering the period of pre-announcement months when leaks are starting to give us a picture of what we might expect. And the industry is talking about Google's upcoming Pixel phones.Recen...
I’m ignoring the Google Pixel 11 AI hype because its modem switch is the real deal
The Google Pixel 11 series, coming out later this year, is finally getting an upgrade that has been a long time coming. Google has, according to some reports, decided to replace the Exynos modem in the Tensor G6 with a MediaTek chip instead, somethin...
I expected innovation, but Google gave me Déjà Vu with the Pixel 11 Pro
We're still almost 4 months away from the usual August release window for the Google Pixel series, but leaks regarding the upcoming Pixel 11 lineup have already started to surface online. CAD renders of the Pixel 11 Pro were recently shared by Androi...
Pixel 11 release date: when to expect the next-gen flagships and the Pro Fold
The rumor mill for the Pixel 11 is already spinning. And we have one question clearly present in the conversation: exactly when will the new Google phones arrive? We are still months away from an official announcement, but we have historical patterns...
Latest News
Popular stories