- Home
- Google Phones
- You are here
Google Pixel 9 Pro XL
Full Specifications
I want it
11 users
I have it
18 users
I had it
3 users
Deals
Popular Comparisons
The Google Pixel 9 Pro XL is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Prices (MSRP) | 16GB/128GB - $1099 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
| Weight | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2679 (Excellent) |
| Bright Min | 1.9 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| Memory |
16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (15, 14) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 1967 |
| GeekBench 6 Multi | 4775 |
| 3D Mark High | 2569 |
| 3D Mark Low | 2044 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5060 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 7h 18min |
| Browsing: | 18h 52min |
| Gaming: | 10h 4min |
| Video: | 9h 24min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera |
48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera |
48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front |
42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 151 |
| Photo score: | 159 |
| Video score: | 142 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Google Pixel 9 Pro XL specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Google Pixel 9 Pro XL
Overall User Rating
2 people recommend this phone.
Build quality
8.8
Camera quality
9.8
Performance
9.5
Display
9.8
Battery life and charging
9
Value for money
8.3
Related News
This Pixel 9 Pro XL deal at Amazon is way too good to ignore
One of the best Pixel 9 Pro XL promos has quietly returned to Amazon, making this flagship phone too good to ignore. Once again, you can grab this device for just under $700. Sure, I'm talking about the 128GB variant here, which may not be enough for...
-$400
It's not too late to grab the Pixel 9 Pro at this unbelievably good discount
Seeking that pro-grade Google Pixel experience? The latest Pixel 10 Pro XL can give you just that, and it's now on sale at Amazon. But if the price is too steep for you, its predecessor is worth checking out. After all, it's now down to less than $70...
-$400
At $400 off, this Pixel 9 Pro XL deal is one even your wallet will justify
As a deal hunter for what feels like forever, I still get that burning excitement whenever I see a top-of-the-line phone—or a former flagship—selling at a massive discount. That’s why I’m thrilled to share that a third-party merchant on Amazon is off...
-$400
Amazon Spring Sale Pixel deals: recap
Amazon’s Big Spring Sale 2026 has officially wrapped up, which means it's time for a quick recap of the event. Since this article was dedicated to the best Pixel deals during the Spring Sale, we'll only be talking about the offers we saw on Pixel pho...
Discover More
- Google Pixel 9 Pro XL Review: Definitive Edition
- Pixel 10 Pro XL vs Pixel 9 Pro XL: All the differences
- OnePlus 13 vs Google Pixel 9 Pro XL: Here comes Johnny!
- Google Pixel 9 Pro Fold vs Pixel 9 Pro XL: Bigger is not always better, and the XL knows it!
- Google Pixel 9 Pro XL vs Apple iPhone 15 Pro Max: XL is the new Max
- Google Pixel 9 Pro XL vs Samsung Galaxy S24 Ultra: Almost a draw
- Google Pixel 9 Pro XL vs Pixel 7 Pro: two years of evolution!
- Samsung Galaxy S25 Ultra vs Google Pixel 9 Pro XL: A friendly but heated rivalry
- Pixel 9 Pro XL vs Pixel 9 Pro vs Pixel 9: Pick the right one for you
- Pixel 9 Pro XL vs Pixel 8 Pro: Google's Irish twins
- Pixel 9 Pro vs iPhone 16 Pro Max preview: The ultimate showdown
Latest News
Popular stories