Google Pixel 9 Pro XL vs Apple iPhone 17e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro XL | Apple iPhone 17e |
|
Released
·
Aug 22, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
16GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5060 mAh
|
4005 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 02, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $1099 | 8GB/256GB - $599 8GB/512GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 5.96 oz / 169.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Black, White, Soft Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.28% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | OLED, 60Hz, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Ceramic Shield 2 |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2679 (Excellent) | 801 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Apple A19 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Yes |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB (LPDDR5)/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1967 | 3624 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4775 | 9054 |
| 3D Mark High | |
| 2569 | 4004 |
| 3D Mark Low | |
| 2044 | 2793 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5060 mAh, Li - Ion | 4005 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 52min
Video
9h 24min
Gaming
10h 4min
Battery Life Estimate
6h 46min
Browsing
15h 30min
Video
9h 7min
Gaming
11h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
48 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
|
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video calling, Video sharing, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR, Slow-motion videos, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
151
Overall
159
Photo
142
Video
119
Overall
130
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|