- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPhone 17e
Full Specifications
I want it
4 users
I have it
1 user
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Apple iPhone 17e is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Mar 02, 2026 |
| Prices (MSRP) |
8GB/256GB - $599 8GB/512GB - $799 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.38 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (~9.71 mm with camera bump) |
| Weight | 5.96 oz / 169.0 g |
| Materials |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Keys | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | OLED, 60Hz, 1200 nits |
| Resolution | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | Ceramic Shield 2 |
| Features | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 801 (Poor) |
| Bright Min | 1.8 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A19 (3 nm) |
| Processor | Hexa-core |
| GPU | Yes |
| Memory |
8GB (LPDDR5)/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iOS (26.x) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3624 |
| GeekBench 6 Multi | 9054 |
| 3D Mark High | 4004 |
| 3D Mark Low | 2793 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4005 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 46min |
| Browsing: | 15h 30min |
| Gaming: | 11h 18min |
| Video: | 9h 7min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera |
48 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video calling, Video sharing, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR, Slow-motion videos, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 119 |
| Photo score: | 130 |
| Video score: | 107 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPhone 17e specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPhone 17e
Overall User Rating
10
1 person recommends this phone.
Build quality
10
Camera quality
10
Performance
10
Display
10
Battery life and charging
10
Value for money
9
Related News
Currently offered iPhone 17 models set a calendar Q1 sales record
When the iPhone was first released in June 2007, you had two choices. You either bought an iPhone, or you didn't. That was your choice until 2013 when Apple sold the iPhone 5s and the cheaper, plastic-shelled and brightly colored iPhone 5c.For what i...
Still performing like a young lad at 50, Apple releases fantastic earnings and the stock soars $10
What can you say about Apple? The company just turned 50 years old and continues to set new company records. For example, during the fiscal second quarter of 2026 that ended in March, Apple set a fiscal Q2 record for iPhone revenue.The iPhone will tu...
I think Apple’s new manufacturing win for the iPhone 17 is good for customers in the long run
Months after the launch of the wildly successful iPhone 17 series, Apple has finally approved a previously excluded supplier for providing displays for the flagship phones. However, as happened last year, said supplier’s role in the iPhone 18 product...
Metro by T-Mobile offers Big Three-level features, now with iPhone discounts
Paying an arm and a leg for mobile data is never fun. That's why some users opt out of the Big Three, choosing a prepaid carrier to save while getting a stable, reliable service.Metro is one of the most popular MVNOs. It uses T-Mobile's network to de...
Discover More
Latest News
Popular stories