Apple iPad 10.2-inch vs Apple iPad (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Apple iPad (2022) |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
8827 mAh
|
7606 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Oct 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.9-inch, 82.35% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 2.68 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple A14 Bionic |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Hexa-core |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Apple 4-core |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4591 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2266 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1952 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 7606 mAh, Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|