Xiaomi 15 vs Xiaomi 17 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | Xiaomi 17 Ultra |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Dec 27, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
5240 mAh
|
6800 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 25, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
16GB/512GB - €1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.41 x 3.06 x 0.33 inches 162.9 x 77.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Starry Green, Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.9-inch, 93.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2608x1200px, 19.5:5 ratio, 416 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 3515 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/512GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 3525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 10545 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 6305 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 3899 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 6800 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
22h 39min
Video
14h 9min
Gaming
7h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
200 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.2x Aperture size: F2.4/F3.0 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP |
146
Overall
153
Photo
138
Video
155
Overall
163
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|