Xiaomi 14T Pro vs Samsung Galaxy S25 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Samsung Galaxy S25 FE |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Sep 04, 2025
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4900 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | 8GB/128GB - $650 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.35 x 3.02 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (~8.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Navy, Jetblack, White, Icyblue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1761 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Exynos 2400 S5E9945 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Xclipse 940 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 2170 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 7110 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 3623 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 2253 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
6h 59min
Browsing
15h 3min
Video
10h 29min
Gaming
10h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
8 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
142
Overall
149
Photo
135
Video
143
Overall
148
Photo
139
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|