- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy S25 FE
Full Specifications
I want it
3 users
I have it
4 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Samsung Galaxy S25 FE is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Sep 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | 8GB/128GB - $650 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.35 x 3.02 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (~8.9 mm with camera bump) |
| Weight | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Navy, Jetblack, White, Icyblue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 1761 (Good) |
| Bright Min | 2 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Exynos 2400 S5E9945 (4 nm) |
| Processor |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | Xclipse 940 |
| Memory |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16), up to 7 OS updates |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2170 |
| GeekBench 6 Multi | 7110 |
| 3D Mark High | 3623 |
| 3D Mark Low | 2253 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4900 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 59min |
| Browsing: | 15h 3min |
| Gaming: | 10h 27min |
| Video: | 10h 29min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera |
8 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
| Flash | LED |
| Video recording | Yes |
| Front |
12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 143 |
| Photo score: | 148 |
| Video score: | 139 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy S25 FE specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Samsung Galaxy S25 FE
Overall User Rating
1 person recommends this phone.
Build quality
10
Camera quality
8
Performance
9
Display
9
Battery life and charging
8
Value for money
9
Related News
A woman's Galaxy S25 FE exploded inches away from her head and her 8-year-old while sleeping
Another day, another potentially fatal accident involving an exploding smartphone. A Galaxy S25 FE unit has reportedly exploded in flames. Less than two weeks ago, we told you about an accident with a Galaxy S24 that also exploded.The new story is co...
Somehow, the $1,300 Galaxy S25 Ultra just lost a feature race to Samsung's cheapest S25 phone
After being in the beta phase for some time, the One UI 8.5 version is finally available for eligible devices. It already came pre-installed on all the Galaxy S26 series phones. The May security patch that has been rolled out to Galaxy devices follow...
The Galaxy S25 FE and Verizon are the combo you didn't expect
Finding a super affordable Galaxy phone that delivers a near-flagship experience may sound like mission impossible. But now, thanks to Verizon's Total Wireless offer, the Galaxy S25 FE can be yours at a price that's very tough to beat. Starting at $6...
Amazon’s $150 discount makes the Galaxy S25 FE the hottest flagship-killer on the block
The Galaxy S FE series is the perfect choice if you want flagship specs at a way more budget-friendly price. And right now, you can score a brand-new Galaxy S25 FE at an even lower cost—if you hurry up, that is.Amazon is offering a hefty $150 discoun...
-$150
Discover More
- Samsung Galaxy S25 FE review: Affordable flagship done the right way
- Google Pixel 10a vs Samsung Galaxy S25 FE: Battle for the affordable flagship crown
- Galaxy S25 FE vs Galaxy A36 5G: Should you spend more for the Fan Edition?
- Galaxy S25 FE vs Pixel 9a: The bona-fide affordable flagship battle
- Galaxy S25 FE vs Galaxy S24 FE: What’s new and should you upgrade?
- Galaxy S25 FE vs Galaxy S25 Ultra: Go affordable or go premium?
- Galaxy S25 FE vs Galaxy S23 FE: It might finally be worth upgrading your Fan Edition
- Galaxy S25 FE vs Galaxy S25 Plus: Where's the cutoff line?
Latest News
Top Stories