Samsung Galaxy Z Fold 4 vs Nothing Phone (1) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Fold 4 | Nothing Phone (1) |
|
Released
·
Aug 26, 2022
|
Released
·
Jul 16, 2022
|
|
7.6-inch · 2176x1812px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4400 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 10, 2022 | Jul 12, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $1799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.11 x 5.12 x 0.25 inches 155.1 x 130.1 x 6.3 mm |
6.27 x 2.98 x 0.33 inches 159.2 x 75.8 x 8.3 mm |
| Folded | |
| 6.1062992 x2.64 x0.62 inches (155.1 x 67.1 x 15.8 mm) | |
| Weight | |
| 9.28 oz / 263.0 g | 7.02 oz / 193.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graygreen, Phantom Black, Beidge | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.6-inch, 90.79% screen-to-body | 6.5-inch, 85.93% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2176x1812px, 6:5 ratio, 373 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.2 inches 2316 x904 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.2GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 670 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1388 | 1035 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3950 | 2933 |
| 3D Mark High | |
| 2105 | 769 |
| 3D Mark Low | |
| 1524 | 761 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4400 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 33.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
12h 43min
Video
8h 47min
Gaming
7h 31min
Battery Life Estimate
6h 8min
Browsing
12h 28min
Video
10h 13min
Gaming
7h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.7" |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 66 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 4 MP (Under-screen) Folded: 10 MP |
16 MP |
135
Overall
144
Photo
127
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, n258, n260, n261 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 9, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 18, 2023 FCC ID value: A3LSMF936U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.63 W/kg Simultaneous Transmission: 0.92 W/kg Wireless Router: 0.84 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|