Google Pixel 9 Pro XL vs Motorola Edge 60 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro XL | Motorola Edge 60 Pro |
|
Released
·
Aug 22, 2024
|
Released
·
Apr 30, 2025
|
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5060 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $1099 | €699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
6.33 x 2.88 x 0.32 inches 160.7 x 73.1 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Plastic, Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Pantone (Shadow, Dazzling Blue , Sparkling Grape) |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.28% screen-to-body | 6.7-inch, 92.13% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2679 (Excellent) | 1337 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Mediatek Dimensity 8350 Extreme SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A715 3x3.20GHz Cortex-A715 4x2.20GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1967 | 1410 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4775 | 4196 |
| 3D Mark High | |
| 2569 | 2858 |
| 3D Mark Low | |
| 2044 | 914 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5060 mAh, Li - Ion | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 90.0W Wireless: 12.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 52min
Video
9h 24min
Gaming
10h 4min
Battery Life Estimate
8h 34min
Browsing
18h 44min
Video
12h 21min
Gaming
13h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
10 MP (OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
151
Overall
159
Photo
142
Video
136
Overall
145
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|