- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra
Rumored Specifications
I want it
2 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Popular Comparisons
The Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Expected Announcement | Q3, 2026 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.24 x 5.64 x 0.18 inches 158.4 x 143.2 x 4.5 mm |
| Materials |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP48 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display |
|
|---|---|
| Size | 8.0-inch, 90.43% screen-to-body |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | 2184x1968px, 367 PPI |
| Features | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display |
6.5 inches 2520 x1080 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Gorilla Glass Ceramic 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
Hardware |
|
|---|---|
| Processor | Octa-core |
| GPU | Yes |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4400 mAh, Li - Polymer |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | LED |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, 10-bit HDR |
| Front |
10 MP (HDR) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Samsung Galaxy Z Fold 8 Ultra
Related News
Samsung reportedly renaming Galaxy Z Fold 8 and Galaxy Z Wide Fold
The new Galaxy foldables are coming this July according to reports, and Samsung has more than one surprise in store apparently. Aside from the new Galaxy Z Wide Fold model, the company is apparently renaming the Galaxy Z Fold 8 and said new model, in...
The Samsung Galaxy Z Fold 8 only has one thing going for it
Samsung isn’t entirely focused on just the Galaxy Z Fold 8 and the potentially last-ever Galaxy Z Flip 8 for this year’s July releases. The company is also working on the new Galaxy Z Wide Fold, a direct response to the unorthodox foldable iPhone Ult...
Samsung's Galaxy Z Fold 8 'series' could disappoint you in (at least) three different ways
Expected to be unveiled on July 22 alongside the Galaxy Z Flip 8, the Z Fold 8 has sure been in the spotlight a lot these past few weeks with rumored upgrades and improvements over last year's Galaxy Z Fold 7, as well as all the key ways in which Sam...
Samsung's Galaxy Z Fold 8 and Z Fold Wide hold fewer and fewer secrets as their launch draws near
Now that the announcement date of the Galaxy Z Fold 8, Z Flip 8, and Z Fold Wide is just about confirmed, the time has come to discuss how Samsung's next-gen foldables will stand out from last year's Galaxy Z Fold 7 and Z Flip 7, and perhaps more imp...
Discover More
Latest News
Popular stories