- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPhone 18 Pro Max
Rumored Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Not official: The information for this phone is preliminary and could be incomplete or inaccurate.
Popular Comparisons
The Apple iPhone 18 Pro Max is most commonly compared with these phones:
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.43 x 3.07 x 0.34 inches 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Weight | 8.15 oz / 231.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Keys | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | Dark Gray, Dark Cherry, Light Blue, SIlver |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.9-inch, 11888.35% screen-to-body |
| Type | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2868x1320px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A20 Pro (2 nm) |
| Processor | Hexa-core |
| GPU | Apple 6-core GPU |
| Memory |
12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB 12GB/2TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iOS |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5088 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 40.0W Wireless: 25.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera |
48 MP (Ultra-wide, Sensor-shift OIS) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera |
48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | Dual LED |
| Video recording |
4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPhone 18 Pro Max specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPhone 18 Pro Max
Related News
Unfortunately, the iPhone 18 Pro is warping the Android world
Apple might be having trouble getting the iPhone 18 Pro and even the iPhone 20 Pro ready on time, but all of the company’s plans are pretty much public knowledge at this point. And that, unfortunately, means that the Android world is immediately foll...
Photos of iPhone 18 Pro camera covers give us a better look at the new colors from Apple
The iPhone 18 Pro and the iPhone 18 Pro Max will most likely be available in a new color tentatively named Dark Cherry. Photos of rear camera covers for the Apple flagships, produced by an external company, have surfaced, giving us a better look at w...
Apple’s display innovation for the iPhone 18 Pro is already proving popular
Apple has grand plans for the iPhone 20 Pro coming out next year to celebrate the 20th anniversary of the iPhone. But before that, this year’s iPhone 18 Pro has something up its sleeve as well, something that is already proving popular with the masse...
Apple signs deal with U.S. company to manufacture its iPhone processors
A few days ago, we told you that Apple was talking with Intel and Samsung Foundry about manufacturing Apple-designed chips as a backup to the tech giant's main foundry, TSMC. Located in Taiwan, TSMC is considered to be always at risk to an invasion b...
Discover More
- iPhone 18 Pro Max vs iPhone 13 Pro Max: Main differences to expect
- iPhone 18 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max: Main differences to expect
- iPhone 18 Pro Max vs iPhone 15 Pro Max: Main differences to expect
- iPhone 18 Pro Max vs iPhone 16 Pro Max: Main differences to expect
- iPhone 18 Pro Max vs iPhone 17 Pro Max: Main differences to expect
Latest News
Popular stories