- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Moto Tab G20
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Sep 30, 2021 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
7.84 x 4.80 x 0.32 inches 199.1 x 121.8 x 8.15 mm |
| Weight | 10.76 oz / 305.0 g |
| Materials |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | 2D Face unlock |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Platinum Grey |
Display |
|
|---|---|
| Size | 8.0-inch, 76.44% screen-to-body |
| Type | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | 1280x800px, 16:10 ratio, 189 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Helio P22T MT8768T |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | 3GB (LPDDR4)/32GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | Android (11) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5100 mAh |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed | Wired: 10.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera | 5 MP (Autofocus) |
| Video recording | 1080p (30 fps) |
| Front |
2 MP Video capture: 720p (30 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.0 |
| WLAN |
dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Loudspeaker |
| Features | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Moto Tab G20 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.