- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPhone 17
Full Specifications
I want it
2 users
I have it
3 users
I had it
1 user
Deals
Popular Comparisons
The Apple iPhone 17 is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Sep 09, 2025 |
| Prices (MSRP) |
8GB/256GB - $799 | €949 8GB/512GB - $999 | €1199 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
5.89 x 2.81 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 149.6 x 71.5 x 7.95 mm (~11.4 mm with camera bump) |
| Weight | 6.24 oz / 177.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Keys | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | Black, White, Sage, Lavender, Mist Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.3-inch, 91.04% screen-to-body |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2622x1206px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2672 (Excellent) |
| Bright Min | 1.5 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A19 (3 nm) |
| Processor | Hexa-core |
| GPU | Apple 5-core GPU |
| Memory |
8GB (LPDDR5)/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iOS (26.x) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3527 |
| GeekBench 6 Multi | 8798 |
| 3D Mark High | 5172 |
| 3D Mark Low | 3295 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 3692 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 40.0W Wireless: 25.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 13min |
| Browsing: | 16h 47min |
| Gaming: | 9h 12min |
| Video: | 7h 19min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | Dual LED |
| Video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 150 |
| Photo score: | 156 |
| Video score: | 145 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8947A |
| Measured SAR |
Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.54 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPhone 17 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPhone 17
Overall User Rating
1 person recommends this phone.
Build quality
8.5
Camera quality
8
Performance
9
Display
9
Battery life and charging
9
Value for money
7.5
Related News
Apple pummels its Android rivals in the US smartphone market again, Motorola closes in on Samsung
If you looked at Apple's slice of the US smartphone sales pie at the end of 2025 and thought there was no way that number could jump even higher this year, wait until you see the latest quarterly Counterpoint Research market report.Believe it or not,...
Verizon's deal gives you a free iPhone 17, Apple Watch Series 11, iPad 11 and a $100 gift card
Let's say that you've always wanted to join the Apple ecosystem, but you know that buying an iPhone, Apple Watch, and an iPad can get pricey. Luckily, there is a way to join the Apple ecosystem and get an iPhone 17, an Apple Watch, and an iPad from V...
-100%
Currently offered iPhone 17 models set a calendar Q1 sales record
When the iPhone was first released in June 2007, you had two choices. You either bought an iPhone, or you didn't. That was your choice until 2013 when Apple sold the iPhone 5s and the cheaper, plastic-shelled and brightly colored iPhone 5c.For what i...
The iPhone 17 helped Apple comfortably win a far more important Q1 2026 battle than smartphone sales
While market research firms tend to primarily focus on shipment reports when ranking the world's top handset vendors, something tells me that companies like Apple, Samsung, Oppo, Xiaomi, and Vivo often pay more attention to a different indicator of t...
Discover More
- Apple iPhone 17 review: The iPhone you should actually buy
- Apple iPhone 17e vs iPhone 17: Are the extra $200 worth it?
- iPhone 17 vs iPhone 16e: The best value iPhone in years vs the cheapest
- iPhone 17 vs iPhone 15: The upgrade Apple fans have been waiting for
- iPhone 17 vs Galaxy S25: Who wins the $799 flagship battle of 2025?
- iPhone 17 vs Pixel 10: The most heated $799 flagship battle in a decade
- iPhone 17 vs iPhone 17 Pro: The base iPhone suddenly makes a lot more sense
- iPhone 17 vs iPhone 16: The upgrade the base iPhone needed, and why you probably don't need the Pro
- iPhone 17: everything we know
Latest News
Readers’ Favorites