- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPhone 17 Pro
Full Specifications
I want it
10 users
I have it
2 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Apple iPhone 17 Pro is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Sep 09, 2025 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB - $1099 | €1299 12GB/512GB - $1299 | €1549 12GB/1TB - $1499 | €1799 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
5.91 x 2.83 x 0.34 inches (~0.52 inches with camera bump) 150.0 x 71.9 x 8.75 mm (~13.13 mm with camera bump) |
| Weight | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Keys | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.3-inch, 90.09% screen-to-body |
| Type | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2622x1206px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2780 (Excellent) |
| Bright Min | 0.9 (Excellent) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | Hexa-core |
| GPU | Apple 6-core GPU |
| Memory |
12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iOS (26.x) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3668 |
| GeekBench 6 Multi | 9498 |
| 3D Mark High | 5914 |
| 3D Mark Low | 3506 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4252 mAh, Nano SIM model - 3988 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 40.0W Wireless: 25.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 42min |
| Browsing: | 17h 6min |
| Gaming: | 10h 8min |
| Video: | 8h 25min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera |
48 MP (Ultra-wide, Sensor-shift OIS) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera |
48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | Dual LED |
| Video recording |
4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 156 |
| Photo score: | 162 |
| Video score: | 150 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8949A |
| Measured SAR |
Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPhone 17 Pro specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPhone 17 Pro
Related News
Reports of a persistent iPhone 17 issue keep growing, and it might not be your 'typical' bug
When Apple released the iPhone 17 lineup, it seemed like business as usual. For some users, though, the problems began shortly after.Reports from Reddit suggest consistent battery life issues over the past seven months, hinting that these iPhones may...
I think Apple’s new manufacturing win for the iPhone 17 is good for customers in the long run
Months after the launch of the wildly successful iPhone 17 series, Apple has finally approved a previously excluded supplier for providing displays for the flagship phones. However, as happened last year, said supplier’s role in the iPhone 18 product...
Samsung is riding Apple’s coattails again
I know that just the title alone has already made many of you angry. How dare I. I know, I know. Hear me out, though.Because recently, a lot of what Samsung has done can be described as riding Apple’s coattails.I’m not going to mention the inspiratio...
How to wake up your iPhone Air from "Black screen of death" bug
Just last week we told you about a serious security flaw that Apple patched with the release of iOS 26.4.2. The flaw, CVE-2026-28950, leaves notifications on your device even when they are supposed to be deleted.This is considered to be a logging err...
Discover More
- iPhone 17 Pro Review: Practicality over gimmicks
- Samsung Galaxy S26 vs Apple iPhone 17 Pro: Main differences
- Samsung Galaxy Z Flip 7 vs iPhone 17 Pro: What’s the smarter $1,099 buy in 2025?
- iPhone 17 Pro vs Galaxy S25: Are Apple’s $300 extras really worth It?
- iPhone 17 vs iPhone 17 Pro: The base iPhone suddenly makes a lot more sense
- iPhone 17 Pro vs iPhone 16 Pro: A new age dawns for the iPhone Pro
- iPhone 17 Pro vs iPhone 15 Pro: Upgrade or wait?
- Apple iPhone 17 Pro vs Google Pixel 10 Pro: Main differences
- iPhone 17 Pro vs iPhone 14 Pro: Is it time to upgrade? Most likely!
Latest News
Popular stories