- Home
- vivo Phones
- You are here
vivo X300 FE
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Popular Comparisons
The vivo X300 FE is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Apr 16, 2026 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
5.94 x 2.83 x 0.31 inches (~0.42 inches with camera bump) 150.8 x 71.8 x 7.99 (~10.71 mm with camera bump) |
| Weight | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Noir Black, Urban Olive, Lilac Purple |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.3-inch, 90.00% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 5000 nits |
| Resolution | 2640x1216px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 829 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 512 |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 6500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed |
Wired: 90.0W Wireless: 40.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera |
50 MP (OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.7 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (120 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Continuous autofocus, EIS |
| Front |
50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 2X MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Infrared |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | Noise cancellation |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42 |
| Data Speed | LTE-A |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct vivo X300 FE specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of vivo X300 FE
Latest News
Popular stories