- Home
- Honor Phones
- You are here
Honor 600 Pro
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Apr 22, 2026 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB - €800 12GB/512GB |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.14 x 2.94 x 0.31 inches (~0.48 inches with camera bump) 156 x 74.7 x 7.8 mm (~12.29 mm with camera bump) |
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP69 |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Orange, Black, Golden White |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.6-inch, 91.21% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | 2728x1264px, 19.4:9 ratio, 458 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Gen Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | Adreno 830 |
| Memory |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| OS | Android (16) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 7000 mAh, Li - Polymer |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Triple camera |
| Main camera |
200 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | 12 MP (Ultra-wide) |
| Third camera |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.8 |
| Video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front |
50 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia |
|
|---|---|
| Speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | Noise cancellation |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n20, n25, n26, n28, n29 |
| 3G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | LTE |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Dual Nano SIM |
Despite our efforts to provide full and correct Honor 600 Pro specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Latest News
Popular stories