vivo X100 Pro vs Xiaomi 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 Pro | Xiaomi 15 |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5260 mAh
|
5240 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €1199 | 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.35 inches 164.1 x 75.3 x 8.9 mm |
6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.4-inch, 90.03% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3175 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2082 | 3053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7166 | 9261 |
| 3D Mark High | |
| 4725 | 6220 |
| 3D Mark Low | |
| 2446 | 4475 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5260 mAh | 5240 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 53min
Browsing
20h 8min
Video
10h 6min
Gaming
11h 24min
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.3x Aperture size: F2.5 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD, 4K UHD, 1080p | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
145
Overall
159
Photo
131
Video
146
Overall
153
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|