Xiaomi Redmi Note 14 Pro vs Honor 400 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro | Honor 400 |
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
Released
·
May 23, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2736x1264px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2025 | May 23, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $349 | 8GB/256GB - €499 8GB/512GB - €549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
6.16 x 2.94 x 0.29 inches 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP64 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.43% screen-to-body | 6.5-inch, 88.71% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1800 nits | AMOLED, 120Hz, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2736x1264px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1591 (Good) | 1565 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) | Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 708 | 1141 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1977 | 3179 |
| 3D Mark High | |
| 347 | 1488 |
| 3D Mark Low | |
| 343 | 1482 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh, Li - Ion | 5300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Battery Life Estimate
6h 28min
Browsing
13h 20min
Video
9h 34min
Gaming
10h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) HDR |
4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
50 MP |
122
Overall
136
Photo
108
Video
124
Overall
142
Photo
106
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|