Xiaomi 15 vs vivo X300 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | vivo X300 |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Oct 17, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.3-inch · 264x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5240 mAh
|
6040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
€1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
5.93 x 2.83 x 0.31 inches 150.57 x 71.92 x 7.95 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.3-inch, 49.19% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 264x1216px, 19.5:9 ratio, 197 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 2480 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Mediatek Dimensity 9500 MT6993 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 1x4.21GHz Lumex C1-Ultra 3x3.5GHz Lumex C1-Premium 4x2.7GHz Lumex C1-Pro |
| GPU | |
| Adreno 830 | Mali G1-Ultra MC12 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 3239 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 9348 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 6852 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 3800 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 6040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 90.0W Wireless: 40.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
8h 3min
Browsing
19h 46min
Video
11h 10min
Gaming
10h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/1.95" |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP |
146
Overall
153
Photo
138
Video
143
Overall
155
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|