Xiaomi 15 vs Xiaomi Redmi Note 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | Xiaomi Redmi Note 15 |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Jan 06, 2026
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
5240 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 18, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
6GB/128GB - €210 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.46 x 2.97 x 0.31 inches 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Forest Green, Glacier Blue, Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.8-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | AMOLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 3182 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 723 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 1974 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 345 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 342 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 6000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
8h 2min
Browsing
19h 2min
Video
11h 53min
Gaming
9h 53min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 1080p (30 fps) HDR |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
146
Overall
153
Photo
138
Video
97
Overall
111
Photo
84
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|