Xiaomi 14T Pro vs Xiaomi Poco F7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Xiaomi Poco F7 |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Jun 24, 2025
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.8-inch · 2772x1280px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 24, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | 12GB/256GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.42 x 3.07 x 0.32 inches 163.1 x 77.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Black, White, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.8-inch, 90.08% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | AMOLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2772x1280px, 447 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3291 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Snapdragon 8s Gen 4 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.21GHz Cortex-X4 3x3.0GHz Cortex-A720 2x2.8 GHz Cortex-A720>br>2x2.0 GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 825 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 1983 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 5997 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 4106 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 3599 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 90.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
16h 44min
Video
12h 29min
Gaming
4h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 20 MP |
142
Overall
149
Photo
135
Video
128
Overall
137
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|