Xiaomi 14T Pro vs RedMagic 11 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | RedMagic 11 Pro |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Oct 17, 2025
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
7500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €900 | 12GB/256GB - $699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.45 x 3.01 x 0.35 inches 163.8 x 76.5 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IPX8 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.8-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | AMOLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2688x1216px, 431 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2211 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 3674 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 11638 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 7874 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 6709 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
10h 43min
Browsing
25h 55min
Video
15h 5min
Gaming
14h 14min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.55" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 16 MP |
142
Overall
149
Photo
135
Video
133
Overall
143
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|