Samsung Galaxy Tab S10 FE vs Xiaomi Redmi Note 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 FE | Xiaomi Redmi Note 15 |
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
Released
·
Jan 06, 2026
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | Dec 18, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
6GB/128GB - €210 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
6.46 x 2.97 x 0.31 inches 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Grey, Blue | Black, Forest Green, Glacier Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 6.8-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 800 nits | AMOLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 703 (Poor) | 3182 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1580 (5 nm) | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1352 | 723 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 1974 |
| 3D Mark High | |
| 1332 | 345 |
| 3D Mark Low | |
| 1268 | 342 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh, Li - Ion | 6000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Battery Life Estimate
8h 2min
Browsing
19h 2min
Video
11h 53min
Gaming
9h 53min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) HDR |
| Front | |
| 12 MP | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
97
Overall
111
Photo
84
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|