Samsung Galaxy S21 FE vs Samsung Galaxy A36 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 FE | Samsung Galaxy A36 5G |
|
Released
·
Jan 11, 2022
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2022 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $700 | €749 8GB/256GB - $770 |
6GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.93 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Graphite, Lavender, Olive | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.77% screen-to-body | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1748 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1278 | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3505 | 2915 |
| 3D Mark High | |
| 1445 | 914 |
| 3D Mark Low | |
| 907 | 909 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 39min
Video
7h 19min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4.5" Pixel size: 1.0 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
120
Overall
126
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 29, 2021 FCC ID value: A3LSMG990U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 0.90 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|