Samsung Galaxy A35 5G vs Samsung Galaxy S25 Edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A35 5G | Samsung Galaxy S25 Edge |
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
Released
·
May 30, 2025
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2024 | May 13, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $369 | 12GB/256GB - $1100 | €1249 12GB/512GB - $1220 | €1369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
6.23 x 2.98 x 0.23 inches 158.2 x 75.6 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Iceblue, Lilac, Navy, Lemon | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.75% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI | 3120x1440px, 20:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Gorilla Glass Ceramic 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1531 (Good) | 2413 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-3-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1027 | 2823 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2937 | 9060 |
| 3D Mark High | |
| 811 | 5407 |
| 3D Mark Low | |
| 807 | 2628 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
16h 40min
Video
7h 44min
Gaming
9h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
130
Overall
138
Photo
123
Video
140
Overall
146
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 | €1369 |
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|