Samsung Galaxy A26 5G vs Motorola Moto G Stylus 5G (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A26 5G | Motorola Moto G Stylus 5G (2025) |
|
Released
·
Mar 28, 2025
|
Released
·
Apr 17, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | Apr 08, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $299 | 8GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.05 x 0.30 inches (~0.38 inches with camera bump) 164 x 77.5 x 7.7 mm (~9.7 mm with camera bump) |
6.38 x 2.94 x 0.33 inches (~0.37 inches with camera bump) 162.15 x 74.78 x 8.29 mm (~9.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP68; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Mint, Peach Pink | PANTONE Gibraltar Sea, PANTONE Surf the Web |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.26% screen-to-body | 6.7-inch, 89.54% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1083 (Average) | 2411 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 SM6475-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 | Adreno 600 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB (LPDDR4X)/128GB (uMCP) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1013 | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2821 | 2894 |
| 3D Mark High | |
| 796 | 845 |
| 3D Mark Low | |
| 789 | 839 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 14min
Video
9h 19min
Gaming
5h 9min
Battery Life Estimate
5h 17min
Browsing
13h 59min
Video
6h 20min
Gaming
7h 57min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
122
Overall
127
Photo
117
Video
125
Overall
132
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|