- Home
- Motorola Phones
- You are here
Motorola Moto G Stylus 5G (2025)
Full Specifications
I want it
6 users
I have it
4 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The Motorola Moto G Stylus 5G (2025) is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Apr 08, 2025 |
| Prices (MSRP) | 8GB/128GB - $399 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.38 x 2.94 x 0.33 inches (~0.37 inches with camera bump) 162.15 x 74.78 x 8.29 mm (~9.5 mm with camera bump) |
| Weight | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | Yes; IP68; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | Optical in-screen fingerprint |
| Features | Stylus |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | PANTONE Gibraltar Sea, PANTONE Surf the Web |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.7-inch, 89.54% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2411 (Excellent) |
| Bright Min | 2.7 (Average) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 6 Gen 3 SM6475-AB (4 nm) |
| Processor |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | Adreno 600 |
| Memory |
8GB (LPDDR4X)/128GB (uMCP) 8GB/256GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | Android (15) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | 2894 |
| 3D Mark High | 845 |
| 3D Mark Low | 839 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 5h 17min |
| Browsing: | 13h 59min |
| Gaming: | 7h 57min |
| Video: | 6h 20min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 125 |
| Photo score: | 132 |
| Video score: | 119 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.4 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Despite our efforts to provide full and correct Motorola Moto G Stylus 5G (2025) specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Motorola Moto G Stylus 5G (2025)
Overall User Rating
1 person recommends this phone.
Build quality
10
Camera quality
7
Performance
7
Display
9
Battery life and charging
6
Value for money
10
Related News
The Moto G Stylus (2025) is back under the spotlight at a price that's hard to ignore
Motorola's latest stylus phone may not get a serious discount any time soon, but I've got great news for users seeking a pen-wielding device at a decent price. Amazon just dropped an ultra-rare offer on the Moto G Stylus (2025), making it impossible ...
-21%
For as low as $229.99, the Moto G Stylus (2025) turns into a no-brainer purchase
Motorola may have released its all-new Moto G Stylus (2026), but bargain hunters know that going for the older model often results in sweet savings. This time is no exception, as the tech giant and Amazon have sweet deals on last year’s model.Both ar...
Motorola's G Stylus (2025) is now paired with a super-stylish gift worth $300
Clearly, the Moto G Stylus (2025) is still a perfectly good choice for undemanding users, even though it has already welcomed a successor. What about the Moto Buds Loop? These open earbuds are super stylish, dotted with gorgeous Swarovski crystals. W...
-$300
The Moto G Stylus (2025) is an absolute no-brainer at this new low price
The Moto G Stylus (2025) is the perfect choice if you’re in the market for a new stylus-powered, affordable phone. And right now, this bad boy is selling at a lovely discount on Amazon and Motorola, though the latter makes it an absolute steal with a...
-$170
Discover More
Latest News
Popular stories