OnePlus 13 vs RedMagic 11 Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 13 | RedMagic 11 Air |
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
Released
·
Jan 20, 2026
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
7000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2024 | Jan 20, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
12GB/256GB - $499 | €499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
6.45 x 3.01 x 0.31 inches 163.8 x 76.5 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Transparent Black, Transparent White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | 6.8-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 144Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI | 2688x1216px, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass 7i |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2326 (Excellent) | 1819 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 3.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2967 | 2996 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9081 | 9659 |
| 3D Mark High | |
| 6330 | 6869 |
| 3D Mark Low | |
| 4452 | 2456 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | 7000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
8h 7min
Browsing
18h 59min
Video
11h 38min
Gaming
11h 14min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP |
145
Overall
149
Photo
141
Video
130
Overall
138
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|