OnePlus 13 vs OnePlus 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 13 | OnePlus 15 |
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
Released
·
Oct 28, 2025
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
7300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2024 | Oct 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
12GB/256GB - $899 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
6.35 x 3.02 x 0.32 inches 161.4 x 76.7 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.44 oz / 211.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Infinite Black, Ultra Violet, Sand Storm |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | 6.8-inch, 90.86% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 1800 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2326 (Excellent) | 3472 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2967 | 3493 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9081 | 10692 |
| 3D Mark High | |
| 6330 | 5328 |
| 3D Mark Low | |
| 4452 | 5110 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | 7300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
10h 44min
Browsing
30h 6min
Video
12h 37min
Gaming
14h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.8 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
145
Overall
149
Photo
141
Video
151
Overall
159
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | 38, 39, 40 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|