OnePlus 13 vs Honor 400 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 13 | Honor 400 |
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
Released
·
May 23, 2025
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.5-inch · 2736x1264px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2024 | May 23, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
8GB/256GB - €499 8GB/512GB - €549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
6.16 x 2.94 x 0.29 inches 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | 6.5-inch, 88.71% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 120Hz, 5000 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI | 2736x1264px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2326 (Excellent) | 1565 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2967 | 1141 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9081 | 3179 |
| 3D Mark High | |
| 6330 | 1488 |
| 3D Mark Low | |
| 4452 | 1482 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | 5300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
6h 28min
Browsing
13h 20min
Video
9h 34min
Gaming
10h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
50 MP |
145
Overall
149
Photo
141
Video
124
Overall
142
Photo
106
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM | Nano SIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|