OPPO Find X7 vs OPPO Find X8 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X7 | OPPO Find X8 Pro |
|
Released
·
Jan 12, 2024
|
Released
·
Oct 30, 2024
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
5910 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Expected Announcement | |
|---|---|
| 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €700 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.02 x 0.32 inches 162.3 x 76.7 x 8.2 mm |
|
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP69 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch | 6.8-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 19.8:9 ratio, 451 PPI | 2780x1264px, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1483 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 (4 nm) | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Yes | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2827 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8851 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6522 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3776 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 5910 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 32min
Browsing
23h 22min
Video
10h 16min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, PDAF) | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F4.3 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
152
Overall
158
Photo
146
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|