Motorola Moto G (2025) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G (2025) | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Feb 06, 2025
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
6.7-inch · 1604x720px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2025 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.58 x 3.00 x 0.32 inches 167.1 x 76.3 x 8.2 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Vegan Leather Frame: Plastic |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Forest Gray, Sapphire Blue | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.96% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 1604x720px, 20:9 ratio, 262 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 976 (Poor) | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.7 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 6300 (6 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 4GB/64GB | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 790 | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2067 | 3866 |
| 3D Mark High | |
| 384 | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| 383 | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
8h 15min
Browsing
22h 3min
Video
10h 3min
Gaming
11h 42min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
101
Overall
117
Photo
85
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|