Google Pixel 9 Pro XL vs Xiaomi Poco F7 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro XL | Xiaomi Poco F7 Ultra |
|
Released
·
Aug 22, 2024
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5060 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $1099 | 12GB/256BG - $649 16GB/512GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
6.31 x 2.95 x 0.33 inches 160.3 x 75 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Black, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.28% screen-to-body | 6.7-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | OLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI | 3200x1440px, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2679 (Excellent) | 2961 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1967 | 2841 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4775 | 8373 |
| 3D Mark High | |
| 2569 | 5284 |
| 3D Mark Low | |
| 2044 | 3830 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5060 mAh, Li - Ion | 5300 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 52min
Video
9h 24min
Gaming
10h 4min
Battery Life Estimate
7h 48min
Browsing
15h 48min
Video
12h 31min
Gaming
11h 3min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
32 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.5x |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP |
151
Overall
159
Photo
142
Video
133
Overall
143
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|