Google Pixel 8 Pro vs Google Pixel 10a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8 Pro | Google Pixel 10a |
|
Released
·
Oct 12, 2023
|
Announced
·
Feb 18, 2026
|
|
6.7-inch · 2992x1344px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5050 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Feb 18, 2026 |
| Release date | |
| Feb 18, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $999 | €1099 | 128 - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 3.01 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 162.6 x 76.5 x 8.8 mm (~10.56 mm with camera bump) |
6.10 x 2.90 x 0.40 inches 154.9 x 73.7 x 10.2 |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay | Lavender, Berry, Fog, Obsidian |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.10% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2400 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 490 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass 7i |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2055 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1720 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4268 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2382 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1622 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh, Li - Ion | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 30.0W Wireless: 10.0W |
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
15h 51min
Video
10h 32min
Gaming
9h 35min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung S5KGM5 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX787 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
150
Overall
158
Photo
142
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n71 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 30, 2023 FCC ID value: A4RG1MNW | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|