Google Pixel 6a vs Google Pixel 8 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 6a | Google Pixel 8 Pro |
|
Released
·
Jul 21, 2022
|
Released
·
Oct 12, 2023
|
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2992x1344px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
4410 mAh
|
5050 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 11, 2022 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $449 | 12GB/128GB - $999 | €1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.99 x 2.83 x 0.35 inches 152.2 x 71.8 x 8.9mm |
6.40 x 3.01 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 162.6 x 76.5 x 8.8 mm (~10.56 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass, Plastic Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Chalk, Charcoal, Sage | Obsidian, Porcelain, Bay |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 82.14% screen-to-body | 6.7-inch, 87.10% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz | OLED, 120Hz, HDR, 2400 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI | 2992x1344px, 20:9 ratio, 490 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2055 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Tensor (5 nm) | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x2.80GHz Cortex-X1 2x2.25GHz Cortex-A76 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | Immortalis-G715s MC10 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) | 12GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1428 | 1720 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3313 | 4268 |
| 3D Mark High | |
| 1620 | 2382 |
| 3D Mark Low | |
| 1011 | 1622 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4410 mAh, Li - Polymer | 5050 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 30.0W Wireless: 23.0W |
Battery Life Estimate
5h 52min
Browsing
13h 51min
Video
8h 51min
Gaming
6h 48min
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
15h 51min
Video
10h 32min
Gaming
9h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung S5KGM5 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
48 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX787 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
133
Overall
140
Photo
127
Video
150
Overall
158
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n48, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 48 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 30, 2023 FCC ID value: A4RG1MNW | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
|
Alternative variants
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n48, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|