Blackview SHARK 9 vs Xiaomi 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview SHARK 9 | Xiaomi 15 |
|
Released
·
Oct 24, 2024
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
|
6.7-inch · 1604x720px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5240 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.98 x 0.34 inches 164.8 x 75.6 x 8.65mm |
6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Starry Rock Black, Azure Wave Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.94% screen-to-body | 6.4-inch, 90.03% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits |
| Resolution | |
| 1604x720px, 264 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3175 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T820 | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Yes | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9261 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6220 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4475 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5240 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
146
Overall
153
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|