Asus Zenfone 10 vs Sony Xperia 1 VI Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus Zenfone 10 | Sony Xperia 1 VI |
|
Released
·
Jul 10, 2023
|
Released
·
Jun 03, 2024
|
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 29, 2023 | May 15, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | €1399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
6.38 x 2.91 x 0.32 inches 162 x 74 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Aurora Green, Midnight Black, Comet White, Eclipse Red, Starry Blue | Black, Platinum silver, Khaki green, Scar red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 84.81% screen-to-body | 6.5-inch, 86.59% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, 1100 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20.4:9 ratio, 445 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 945 (Poor) | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
12GB/256GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1684 | 2209 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5221 | 6791 |
| 3D Mark High | |
| 3753 | 4402 |
| 3D Mark Low | |
| 2610 | 2607 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
10h 23min
Browsing
27h 28min
Video
14h 30min
Gaming
10h 33min
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 54min
Video
7h 46min
Gaming
14h 3min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 12 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.35" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.5" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Laser autofocus) Optical zoom: 3.0x Focal Length: 85-170 mm Sensor size: 1/3.5" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (120 fps) HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
133
Overall
138
Photo
128
Video
138
Overall
144
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|