Apple iPhone 12 Pro vs Apple iPhone 14 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 Pro | Apple iPhone 14 Pro |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
3200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1000 | €1150 | 6GB/128GB - $999 | €1299 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1024GB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
5.81 x 2.81 x 0.31 inches (~0.47 inches with camera bump) 147.46 x 71.45 x 7.85 mm (~12.03 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.66 oz / 189.0 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 86.93% screen-to-body | 6.1-inch, 86.97% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB | 6GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2053 | 2517 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4442 | 6289 |
| 3D Mark High | |
| 2257 | 3375 |
| 3D Mark Low | |
| 1767 | 2117 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 3200 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
6h 16min
Browsing
16h 18min
Video
9h 14min
Gaming
5h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
146
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 09, 2022 FCC ID value: BCG-E8150A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.49 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|